حضور معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی،توسعه و تجهیز مدارس جناب آقای مهر اله رخشانی مهر برای مراسم نکوداشت رئیس خیرین مدرسه ساز جناب آقای محمد رضا حافظی در هتل زاگرس بروجرد

سپتامبر08

حضور معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی،توسعه و تجهیز مدارس جناب آقای مهر اله رخشانی مهر برای مراسم نکوداشت رئیس خیرین مدرسه ساز جناب آقای محمد رضا حافظی در هتل زاگرس بروجرد

اخبار no responses

 

عصر امروز پنجشنبه سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش از دبیرستان تاریخی امام خمینی (ره) بروجرد بازدید کرد.

استاندار لرستان، بروجردی نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی، رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز کشور، مدیرکل آموزش و پرورش لرستان، فرماندار ویژه بروجرد و جمعی از فرهنگیان نیز در این بازدید وزیر آموزش و پرورش را همراهی کردند.

بطحایی ضمن بازدید از این دبیرستان، از بخش‌های مختلف این دبیرستان تاریخی دیدن کرد و در جریان عملیات بازسازی و مرمت آن قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، دبیرستان پهلوی که امروز آن را با عنوان دبیرستان امام خمینی (ره) می‌شناسند یکی از مدارس قدیمی شهر بروجرد است، این بنا در دوره پهلوی اول و حکومت رضاشاه ساخته‌شده است و تاریخ بنای این دبیرستان ۱۳۱۵ خورشیدی است و در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

طبقه اول این بنا در زمان احداث به‌عنوان دبیرستان و طبقه دوم بنا برای استقرار اولین آموزش‌وپرورش غرب ایران مورداستفاده قرار می‌گرفته است.

این بنای شکوهمند که تلفیق معماری ایرانی و اروپایی است دارای امکاناتی مانند زمین ورزشی، فضای سبز، سالن آمفی‌تئاتر، سلف غذاخوری، آزمایشگاه و … است و به لحاظ فضای آموزشی یکی از زیباترین بنا‌های تاریخی در نوع خودش است.

از سوی دیگر دبیرستان امام خمینی (ره) شهر بروجرد قدیمی‌ترین دبیرستان غرب کشور محسوب می‌شود و بی‌شک همانند و حریفی چه ازنظر زیبایی و چه ازنظر قدمت در این منطقه از کشور ندارد.

وسعت این دبیرستان حدود ۱۴ هزار مترمربع است و ایوانی با دوازده ستون آجری رو به حیاط بزرگ دبیرستان در بنای آن تعبیه‌شده است.

ساختمان اصلی آن شبیه حرف H. است و دارای دو یال با بیرون‌زدگی نسبت به موقعیت کلاس‌هاست. بیرون‌زدگی‌ها از سمت جنوب حالت نیم‌دایره دارند و دارای دو ایوان مشرف‌به حیاط و باغ روبرو هستند.

سقف زیرزمین آجری و به‌صورت طاق ضربی است. سقف طبقه‌های اول و دوم چوبی است که در طبقه دوم، سقف زیرشیروانی به‌صورت کاذب با گچ پوشیده شده است.

ساختمان دارای یک سالن همایش زیبا با ورودی گنبدی شکل در سمت غرب است و امکانات نمایش و گچ‌بری‌های زیبایی دارد.استاندار لرستان با بیان اینکه مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور سرمایه‌ای ملی است گفت: شرط توسعه در کشور نهادسازی است. ۱۵ شهريور ۱۳۹۷ – ۲۰:۲۶ استانها لرستان نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، سید موسی خادمی عصر امروز در همایش نکوداشت خدمات فرهنگی و عمرانی رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور که با حضور وزیر آموزش‌وپرورش و رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور برگزار شد بابیان اینکه بروجرد شهر فرزانگان، فضلا و علما است اظهار داشت: بروجرد شهری تاریخی و فرهنگی با سوابق روشن و مرکز پرورش انسان‌های بزرگ است.

وی افزود: این مراسم به نام نکوداشت مردی بزرگ است و همه‌کسانی که در این کشور کار می‌کنند بانام و خدمات وی آشنا هستند، امروز نیز ما شاهد ارائه خدمتی از سوی رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز به مردم شریف بروجرد هستیم.

استاندار لرستان بابیان اینکه یکی از کارهای بزرگ برای توسعه، نهادسازی است عنوان کرد: نهاد یک سلسله قواعد یا تأسیس‌هایی است که شناخت نیازها را آسان‌تر می‌کند همچنین مشارکت کسانی که قرار است در موضوعی وارد شوند را روان‌تر می‌کند بنابراین شرط توسعه نهادسازی است.

وی بیان کرد: کار بزرگی که رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور انجام دادند و نقش بزرگی که در این کار داشت تأسیس این نهاد خیر بوده است؛ این نهاد جریانی را در کشور ایجاد کرد و سبب شد خیران بفهمند به کجا مراجعه کنند و روش کار چگونه است و سرمایه‌های خرد و بخش‌های کوچکی را که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند از چه طریقی به هدف اصلی برسانند.

خادمی تصریح کرد: در روایت است اگر کسی باعث شد کار خیری انجام شود او عین فاعل خیر ثواب خواهد برد، چه کسانی که اگر به دادشان نرسیده بودند در بی‌سوادی می‌ماندند و چه کسانی که به‌واسطه کارهای خیر این نهاد تبدیل به سرمایه‌های کشور شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: اگر امروز کودکی نتواند به مدرسه برود مسئول ما هستیم چراکه ممکن است در آینده تبدیل به مهندسی ماهر، پزشک یا سیاستمداری باتدبیر برای کشور شود.

استاندار لرستان بابیان اینکه ما باید قدردان خدمات این نهاد خیر باشیم و به آن‌ها به دید سرمایه‌های ملی خودمان نگاه کنیم تصریح کرد: رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور باکار خیری که داشتند یک مدرسه تاریخی را از تخریب نجات دادند و خاطره مردم و تحصیل‌کردگان بروجرد را زنده کردند و دوباره جریان آموزش ازاینجا شروع خواهد شد.

پاسخ دهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>